چهارشنبه, 28 اردیبهشت,1401
نخستین محموله گاز مایع سرد فاز 13 پارس جنوبی صادر شد

نخستین محموله گاز مایع سرد فاز 13 پارس جنوبی صادر شد

مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی از صادرات نخستین محموله گاز مایع سرد این فاز از بندر سیراف پارس به مقاصد صادراتی خارج از کشور خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، پیام معتمد امروز (چهارشنبه، 28 اردیبهشت 1401) ضمن اعلام این خبر گفت: برای نخستین بار گاز مایع سرد (بوتان) پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی از طریق خط لوله به بندر سیراف پارس ارسال شد و با پهلوگیری کشتی ویژه انتقال گاز مایع سرد از طریق اسکله شماره یک این بندر، محموله 12 هزار تنی بوتان فرآورش‌شده، در کمتر از یک‌شبانه‌روز بارگیری شد.

وی افزود: از ابتدای راه‌اندازی واحدهای جداسازی و تصفیه گاز مایع، این محصولات باارزش به صورت گرم صادر می‌شد که با تکمیل واحد سردسازی و مخازن نگهداری، صادرات این محصولات باارزش به صورت سرد آغاز شده است.

پیام معتمد تأکید کرد: فروش گاز مایع و گوگرد پالایشگاه‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی در منطقه پارس جنوبی موجب ارزآوری مناسب در شرایط تحریمی بوده و به اقتصاد کشور کمک شایان توجهی می‌کند.

شایان ذکر است، هدف از توسعه فاز 13 پارس جنوبی تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز ترش، ۷۵ هزار بشکه میعانات‌گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون و ۵۰ هزار تن گاز مایع ال‌پی‌جی (پروپان و بوتان) و یک میلیون تن اتان به‌منظور تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی است.

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian