دوشنبه, 02 خرداد,1401
اجرای جامع مطالعات پدافند غیرعامل  در طرح‌های توسعه‌ای جدید

اجرای جامع مطالعات پدافند غیرعامل  در طرح‌های توسعه‌ای جدید

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و پدافند غیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت:  مطالعات دقیق و جامع پدافند غیر‌عامل در طرح های توسعه‌ای جدید این شرکت به ویژه طرح پایانه نفتی جاسک اجرا شد.

 به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، علیرضا نجومی، در جلسه کمیته پدافند غیرعامل وزارت نفت که روز یک‌شنبه (یکم خردادماه) در پارس جنوبی برگزار شد، فعالیت‌های این شرکت در بخش‌های توسعه طرح‌ها و بهره‌برداری از سکوهای گازی پارس جنوبی را در حوزه اچ‌اس‌ایی و پدافند غیرعامل تشریح کرد.

وی با اشاره به اهداف و مطالعات پدافند غیر‌عامل در بخش طرح‌ها و پروژه‌ها، سناریوهای معتبر و محتمل، برگزاری رزمایش‌ها، اجرای برنامه‌های فرهنگی و آموزشی، ارزیابی و بازنگری مستمر برنامه‌ها و فعالیت‌ها گفت: اهداف مدیریت اچ‌اس‌ایی در حوزه پدافند غیرعامل این شرکت در بخش‌های توسعه و بهره‌برداری طراحی و تنظیم شده است.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و پدافند غیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: در راستای مصون‌سازی، کاهش آسیب‌پذیری، تاب‌آوری، بهینه‌سازی طرح‌های پدافند غیرعامل در شرایط اضطراری و مدیریت بحران، فعالیت‌های مطلوبی به ویژه در بخش طرح‌های توسعه جدید  انجام شده است.

 نجومی به تشریح اهداف و فعالیت‌های پدافند غیر عامل در  کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت اشاره کرد و گفت: در برنامه‌های کوتاه‌مدت، درس‌گیری و نحوه جلوگیری از تکرار حوادث به منظور تولید ایمن و پایدار، تهیه و تنظیم شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه تاب‌آوری در میدان مشترک پارس جنوبی و حفظ تولید ایمن و پایدار گاز فعالیت‌های عمده‌ای انجام شده است، افزود: طراحی سناریوهای محتمل و معتبر و برگزاری رزمایش‌های مختلف در این زمینه در دستور کار قرار گرفته و در حال انجام است و همچنین سناریوهای مختلفی درباره آمادگی مقابله با بحران و شرایط اضطراری ایجاد شده است.

 

آغاز مطالعات مربوطه در طرح جدید به عنوان پیوست های پدافند غیر عامل

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و پدافند غیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به برنامه‌های میان‌مدت این شرکت در حوزه پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: در برنامه‌های میان‌مدت، پیگیری و تکمیل مطالعات طراحی مفهومی و تبیین کار مطالعات پایه و پایه پیشرفته در حوزه میدان های گازی فرزاد و‌ کیش و طرح توسعه پارس شمالی در دستور کار قرار گرفت.

 نجومی با اشاره به اینکه در مطالعات مفهومی و پایه، به موارد مرتبط با پدافند غیرعامل به طور  ویژه  پرداخته شده، تصریح کرد: بهترین نمونه اجرا شده در فرایندهای کاری، مربوط به پایانه نفتی جاسک است که بصورت کامل و با هماهنگی ستاد شرکت ملی نفت ایران اجرایی شد.

وی از اجرای دقیق و جامع مطالعات پدافند غیرعامل در مجموعه طرح‌های جدید صنعت نفت با نظارت نفت و‌گاز پارس خبر داد و گفت: افزون بر اجرای موفقیت‌آمیز طرح پدافند غیرعامل در پایانه نفتی جاسک، در حوزه پارس شمالی، فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه صورت گرفته است.

 

اجرای سند راهبردی تولید ایمن و پایدار گاز در میدان پارس جنوبی

نجومی افزود: در برنامه‌های بلند‌مدت، پایش سیستم‌های مربوط به فرایندهای پشتیبانی از سکوهای پارس جنوبی به منظور دستیابی به توسعه پایدار و ایمن و همچنین اجرای مرحله به مرحله و کامل سند راهبردی تولید ایمن و پایدار گاز عملیاتی شد.

مدیر اچ‌اس‌ایی و پدافند غیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ایجاد فرایندهای  WIMS  تحت عنوان سیستمهای پایش و ارزیابی عملکرد فرایندی چاههای پارس جنوبی ،را از ابتکارات مهم در صنعت نفت عنوان کرد و گفت: تکمیل این فرایندها به‌صورت جامع در حال انجام است و در حیطه معاونت عملیات و پشتیبانی و مدیریت راهبری چاه‌های تولیدی  و مدیریت تولید و عملیات ، به طور کامل محقق شده است و سایر سیستمهای کربوط به ایمنی فرایندها نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به انجام سناریوهای مختلف در مجموعه سکوهای گازی و پارس جنوبی و طرح‌های توسعه، گفت: در این زمینه نسبت به اجرای فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی اقدام شده و تبیین نظام‌نامه آموزشی در حوزه اچ‌اس‌ایی و پدافند غیرعامل  با هماهنگی مدیریت منابع انسانی در دستور کار قرار دارد.

 مدیر اچ‌اس‌ایی و پدافند غیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، ثبت رکورد تولید روزانه ۷۰۵ میلیون متر مکعب گاز در سال گذشته را از موفقیت‌های بزرگ این‌شرکت با حمایت مجموعه‌ مدیریت ارشد وزارت نفت، عنوان و ابراز امیدواری کرد سطح تاب‌آوری در ابعاد امنیتی ارتقاء یافته و حفاظت‌ها در حوزه‌های پایش، ایمنی و امنیتی  با حمایت و پشتیبانی کلیه سازمانها و نهادهای برون سازمانی و‌ در سریع‌ترین زمان تقویت شود.

 

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian