آشنایی با شرکت
شرکت نفت و گاز پارس به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران در اول دی ماه 1377 تأسیس شد. اهمیت تسریع در بهره‌برداری از میدان مشترک پارس جنوبی به عنوان بزرگترین مخزن گازی کشور و جهان که به تنهایی نیمی از ذخائر گاز طبیعی ایران را در خود جای داده است؛ ایجاب می‌کرد که سازمانی مستقل با ساختار اجرایی ویژه جهت راهبری آن ایجاد شود.

در این راستا شرکت نفت وگاز پارس (سهامی خاص) طبق بند (الف) ماده 5 اساسنامه شرکت مهندسی و توسعه نفت در ارتباط با توسعه میدان پارس جنوبی به همراه کلیه نفرات و امکانات موجود و حساب‌های مربوطه به این شرکت منتقل شد.

این شرکت مسئولیت توسعه تمامی فازهای میدان گازی پارس جنوبی در بخش‌های پالایشگاهی و فراساحل و همچنین توسعه میادین گازی فرزاد، بلال، کیش، پارس شمالی، گلشن و فردوسی و لایه نفتی پارس جنوبی را داراست.

از دیگر فعالیت‌های این شرکت، توسعه طرح‌های پشتیبانی شامل احداث بنادر، شهرک‌های مسکونی، پروژه‌های راه‌سازی و سامانه‌های مهار و دفع سیلاب، توسعه طرح‌های تکمیلی شامل تاسیسات ذخیره‌سازی میعانات گازی و واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات گازی، طرح‌های نیروگاهی و خطوط انتقال شامل نیروگاه متمرکز و سیکل ترکیبی بعثت، خطوط و پست‌های برق و طرح پایانه نفتی جاسک است.

انجام ماموریت‌ها و اجرای قراردادها در زمینه اکتشافات، توسعه، تولید نفت خام و گاز طبیعی و فرآورش و همچنین حمل و انتقال نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی به مخازن و بنادر مربوطه، بارگیری در محدوده جغرافیایی پارس جنوبی، پارس شمالی، و دیگر میادین دریائی در خلیج‌فارس و وظایف دیگری که مجمع عمومی شرکت تصویب کند، از جمله وظایف و مسئولیت‌های این شرکت به شمار می‌رود.

بر اساس مصوبه امور مجامع شرکت ملی نفت ایران فعالیت‌های عملیاتی مربوط به چاه‌ها، سکوهای دریائی و خطوط لوله انتقال زیر دریا تا قبل از واحد لخته‌گیر (Slug Catcher) تأسیسات خشکی به اين شرکت واگذار شده است.

در همین زمینه شرکت نفت و گاز پارس به عنوان بزرگ‌ترین شركت تولیدکننده گاز در ایران، راهبری حدود 40 سکوی دریایی به‌همراه صدها چاه تولیدی و هزاران کیلومتر خط لوله دریایی در گستره‌ای به مساحت 3700 کیلومتر از بخش ایرانی بزرگ‌ترین میدان گازی جهان در خلیج فارس را برعهده دارد و حدود ۸۰ درصد گاز كشور را تولید می‌کند.

با بهره‌برداری و توسعه فازهای گوناگون میدان گازی پارس جنوبی و سایر طرح‌ها و پروژه‌های در حال بهره‌برداری و در دست اجرا، سهم درآمد ناخالص ملی کشور افزایش یافته و چشم‌انداز بدیع و قابل ملاحظه‌ای در رشد و شکوفایی صنایع نفت و گاز ایجاد خواهد شد.

پيام مقام معظم رهبري در بازديد از منطقه پارس جنوبی :
دشمنان نظام و سلطهگران نفتي، در آن سوي ميدان با تمام قوا و امكانات ايستادهاند و تلاش مي كنند تا ما در اين ميدان مشترك موفق نشويم كه به اهدافمان دست پيدا كنيم.
آن روزي كه ما بتوانيم درآمد كشور را از راه دانشمان به دست بياوريم و در چاههاي نفت را پلمپ كنيم آن روز روز خوبي است. امروز ما داريم از ذخائرمان مي خوريم و بيشتر بودجهي كشور از نفت است.
نفت ذخيره ماست، گنجينه خود را تخليه مي كنيم از روي ناچاري، بايد روزي برسد كه بتوانيم از دانش خودمان بخوريم و اين ملت بتواند از دانش خود ثروت توليد كند.
آن وقت خود آن ثروت به پيشرفت دانش كمك خواهد كرد. يك همافزايي پيدرپي دارند، علم به ثروت كمك مي كند، ثروت به علم كمك مي كند، دائما همافزايي به وجود مي آيد، ما بايد دنبال اين روز باشيم.

 

مدیران عامل گذشته در یک نگاه
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian