تاسيسات ذخيره سازی ميعانات گازی
طرح ساخت تاسیسات ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی پارس جنوبی در عسلویه شامل ٨ مخزن هر یک با ظرفيت ذخیره ٥٠٠ هزار بشكه ميعانات، در مجموع با ظرفیت اسمی ۶۴۰ هزار مترمکعب (معادل ۴ میلیون بشکه) به‌منظور ذخیره‌سازی میعانات گازی پالایشگاه‌های منطقه پارس ۱ و نیز تامین خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس ساخته شده است.

در این پروژه، تعداد 8 مخزن به صورت سقف شناور هر یک به ظرفیت 80هزار مترمکعب و 2 مخزن آتش‌نشانی و مخازن سوخت، شبکه لوله‌کشی و سیستم‌های برق و ابزاردقیق، سیستم‌های اندازه‌گیری و پمپ‌های انتقال میعانات و ساختمان‌های صنعتی و اداری احداث شده است.

اين پروژه در قالب سه طرح EPC1، EPC2 و EPC3 به مرحله اجرا درآمده است.
در بخش EPC1 تاسيسات پشتيباني، پايپينگ، برق و ابزار دقيق و در EPC2 و EPC3 نيز به تفكيك ساخت ٤ مخزن ذخيره‌سازي ميعانات گازي و يك مخزن آب آتش‌نشاني طراحي و احداث شده است.

این مخازن، ظرفیت تامین خوراک روزانه ۴۸۰ هزار بشکه میعانات گازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، از طریق ایستگاه‌های پمپاژ این پالایشگاه در ضلع غربی تأسیسات و نیز ارسال میعانات گازی به سمت گوی شناور (SPM) شماره ۱ و ۲ از طریق خطوط ۳۰ اینچ ورودی- خروجی تا سقف ۶۰۰ هزار بشکه در روز را دارا هستند.

خوراک ارسال شده به پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بنزین و دیگر محصولات با ارزش تبدیل می‌شود. همچنین افزون بر تامین خوراک میعانات گازی پالایشگاه پارس شیراز و پتروشیمی نوری، این مخازن همچنین می‌توانند خوراک مورد نیاز پالایشگاه‌های سیراف را پس از تکمیل شدن تامین کنند.

طرح ساخت تاسیسات ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی پارس جنوبی با سرمایه‌گذاری بالغ بر 29.2 میلیون یورو و 2 هزار و 200 میلیارد ريال به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس و توسط پیمانکاران داخلی (شرکت ناردیس طرح‌های انرژی و شرکت ماشین‌سازی اراک) ساخته شده است که 6آذرماه سال 1399 به طور رسمی به بهره‌برداری رسید.


Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian