طرح توسعه ميدان گازي بلال
ميدان بلال در محدوده 30 كيلومتري جنوب شرقي ميدان پارس جنوبي، 90 كيلومتري جنوب غربي جزيره لاوان و در عمق حدود 70 متري آب‌هاي خليج فارس بر روي خط مرزي مشترك ايران و قطر واقع شده است.

كشف مخازن نفتي اين ميدان به سال 1346 شمسي باز مي‌گردد كه در نهایت توسعه لايه‌هاي نفتي ميدان بلال در اواخر دهه هفتاد شمسی در قالب قرارداد بيع متقابل با شركت توتال فرانسه انجام پذيرفت و در سال 1381 تولید نفت از این میدان آغاز شد.

وجود گاز در لايه‌هاي گازي ميدان بلال در سال 1383 شمسي و پس از حفر اولین چاه اکتشافی گازی توسط مديريت اكتشاف شركت ملي نفت ايران اثبات شد.

حجم تقريبي گاز درجاي ميدان در حدود 3 تريليون فوت مكعب و حجم میعانات درجای اثبات شده آن بيش از 100 میلیون بشکه پيش‌بيني شده است.

با توجه به ظرفيت مازاد فرآورشي و پالايشگاهي موجود در میدان گازی پارس جنوبی، شركت ملي نفت ايران برنامه‌ريزي به‌منظور استفاده بهينه از این ظرفيت و بهره‌برداری حداکثری از تاسيسات موجود و همچنین تامین خوراک مورد نیاز این تاسیسات را در طولانی مدت در دستور کار خود قرار داده است.

برنامه توسعه لايه‌هاي گازي ميدان بلال در چارچوب طرح جامع توسعه بخش شرقي ميدان گازي پارس جنوبي در سال 1397 شمسی تعریف و مقدمات شروع اجرایی فعالیت‌های آن در سال 1399 شمسی آغاز شد.

هدف از اجرای این طرح، انتقال گاز و ميعانات توليدي به ترتيب به ميزان روزانه 500 ميليون فوت مكعب و 15 هزار بشكه و سپس انتقال آن از طریق خط لوله به پالایشگاه‌های پارس جنوبي است.

اهداف طرح:
- حفاري يك حلقه چاه توصيفي – اكتشافي با هدف ارزيابي اكتشافي، توصيف و توليد از لايه‌هاي گازي
- حفر يك حلقه چاه Learning و 6 حلقه چاه توسعه‌اي (در مجموع 8 حلقه چاه توليدي) به منظور توليد و انتقال گاز ترش و ميعانات توليدي اين ميدان به پالايشگاه‌هاي پارس جنوبی به ميزان روزانه 500 ميليون فوت مكعب گاز و 15 هزار بشکه میعانات گازی

تاسیسات فراساحلی:
- احداث و نصب جاكت سرچاهی
- احداث و نصب عرشه با ظرفیت 500 میلیون فوت مکعب گاز غنی در روز
- احداث يك رشته خط لوله دريايي جهت انتقال روزانه 500 ميليون فوت مكعب سيال سه فازي
- نصب كابل فيبر نوري

پيمانكاران طرح:
در قرارداد منعقده، شركت پتروپارس (به عنوان پیمانکار عمومی طرح-GC) مسئوليت راهبري، مديريت و يكپارچه‌سازي قرارداد، انجام مطالعات مخزني، طراحي حفاري و تهيه اسناد مناقصات فرعي را برعهده دارد.
اين شركت با هدف استفاده حداکثری از ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي عظیم شركت‌هاي داخلي در اجراي پروژه‌هاي نفت و گاز كشور، نسبت به برگزاري مناقصات EPC و EPD‌ فعاليت‌هاي مشروحه قرارداد تحت نظارت و كارفرمايي شركت نفت و گاز پارس اقدام می‌کند.

سرمايه گذاري:
هزینه‌های سرمایه‌ای طرح در حدود 440 میلیون دلار برآورد شده است كه تامين مالي پروژه از محل صندوق توسعه ملي انجام خواهد پذيرفت.
 

مدت زمان اجراي طرح:

مدت زمان اجرا، تكميل و آغاز بهره‌برداري از طرح توسعه ميدان گازي بلال مطابق با شرح کار تعیین شده، 44 ماه بعد از تاريخ موثر‌شدن قرارداد پيش‌بيني شده است.
 
Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian