سوالات پر تکرار

 

1.تاريخچه و هدف از تاسيس شركت نفت و گاز پارس چيست و توسعه كدام يك از ميادين نفت و گاز به اين شركت واگذار گرديده است؟
شرکت نفت و گاز پارس به عنوان یکی از شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ایران در اول دی ماه 1377 تأسیس گردیده است. اهمیت تسریع در بهره‌برداری از میدان مشترک پارس جنوبی به عنوان بزرگترین مخزن گازی کشور و جهان که به تنهایی نیمی از ذخائر گاز طبیعی ایران را در خود جای داده است؛ ایجاب می نمود که سازمانی مستقل با ساختار اجرایی ویژه جهت راهبری آن ایجاد گردد. در این راستا شرکت نفت وگاز پارس (سهامی خاص) طبق بند (الف) ماده 5 اساسنامه شرکت مهندسی و توسعه نفت در ارتباط با توسعه میدان پارس جنوبی به همراه کلیه نفرات و امکانات موجود و حساب‌های مربوطه به این شرکت منتقل گردید. انجام ماموریت‌ها و اجرای قراردادها در زمینه اکتشافات، توسعه، تولید نفت خام و گاز طبیعی و فرآورش و همچنین حمل و انتقال نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی به مخازن و بنادر مربوطه، بارگیری در محدوده جغرافیایی پارس جنوبی، پارس شمالی، و دیگر میادین دریائی در خلیج‌فارس و وظایف دیگری که مجمع عمومی شرکت تصویب نماید، از جمله وظایف و مسئولیت های این شرکت می باشد. همچنین، براساس مصوبه امور مجامع شرکت ملی نفت ایران، فعالیت‌های عملیاتی مربوط به چاه‌ها، سکوهای دریائی و خطوط لوله انتقال زیر دریا تا قبل از واحد لخته‌گیر (Slug Catcher) تأسیسات خشکی به اين شرکت واگذار گردیده است. این شرکت مسئولیت توسعه کلیه فازهای میدان گازی پارس جنوبی، ميدان گازي كيش و توسعه میادین گازی پارس شمالی، گلشن و فردوسی را دارا می‌باشد.

 

2.مناطق عملياتي شركت نفت وگاز پارس در كجا قرار دارند؟
ساخت پالایشگاه های پارس جنوبی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس انجام شده است. این منطقه در ساحل شمالی خلیج فارس و در مجموع با وسعت 46 هزار هکتار در پنج شهرستان مختلف از استان بوشهر قرار گرفته است. منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس مشتمل بر سه منطقه به شرح زیر می باشد:

1- منطقه پارس 1 (عسلویه): این منطقه با 14 هزار هکتار وسعت شامل 16 فاز استاندارد فرآوری گاز و مجتمع های پتروشیمی و نیز صنایع پایین دستی پتروشیمی، صنایع مختلف مرتبط و صنایع نیمه سنگین است که پالایشگاه فازهای 1 تا 10 و فازهای 15 ، 16 ، 17 ، 18 ، 20 و 21 در این منطقه به بهره برداری رسیده است.

2- منطقه پارس 2 (کنگان): اراضی منطقه پارس 2 به وسعت 16 هزار هکتار، شامل 5 پالایشگاه ( 11 فاز استاندارد) و یک طرح LNG می باشد. فازهای 12 ، 13 ، 19 ، 22 ، 23 و 24 در این منطقه به بهره برداری رسیده و پیش بینی می شود اولین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز 14 نیز تا پایان آذر 1400 راه اندازی شود. همچنین ساخت کارخانه IRAN LNG و پالايشگاه هاي سيراف در این منطقه برنامه ریزی شده است.

3- منطقه پارس 3(پارس شمالی): اراضی پارس شمالی 16 هزار هکتار است که به منظور پشتیبانی از طرح توسعه برخی میادین مهم هیدروکربوری اختصاص یافته است. میدان های گازی پارس شمالی، گلشن، فردوسی و فرزاد A و B در این حوزه عملیاتی قرار دارند.

 

3.ساختار سازماني شركت نفت و گاز پارس به چه صورت است؟
برای نمایش چارت سازمانی شرکت نفت و گاز پارس کلیک کنید

 

4.طرح هاي تكميل شده و دردست تكميل شركت نفت وگاز پارس كدام است؟
طرح های تكميل شده توسعه میدان گازی پارس جنوبی شامل: فاز 1، فازهای 2 و 3، فازهای 4 و 5، فازهای 6، 7 و 8، فازهای 9 و 10، فاز 12، فاز 13، فازهای 15 و 16، فازهای 17 و 18، فاز 19، فازهای 20 و 21 و فازهای 22، 23 و 24 می باشند که تمامی این طرح ها در حال بهره بردای می باشند. طرح توسعه فاز 14 نيز در بخش فراساحل به بهره برداري رسيده و برداشت گاز از درياي اين فاز در حال انجام است. اولين رديف پالايشگاه فاز 14 نيز تا پايان آذر 1400 به بهره برداري مي رسد. مجموعه تاسیسات خشکی پارس جنوبی متشکل از 13 پالایشگاه در قالب 27 فاز استاندارد احداث شده است.

علاوه بر طرح هاي توسعه ميدان پارس جنوبي، مسئوليت اجراي پروژه هاي پشتيباني و جانبي متعددي نيز بر عهده شركت نفت و گاز پارس بوده است كه از آن جمله مي توان به احداث نيروگاه گازي، پستهاي برق و خطوط انتقال برق، جاده ها و اتوبانهاي مواصلاتي، سدها و كانالهاي مهار سيلاب، مخازن ذخيره سازي ميعانات گازي، منازل سازماني و كمپ هاي اقامتي و تفريحي براي كاركنان و بندر خدماتي صادراتي سيراف پارس اشاره نمود.

طرح هاي توسعه اي كه در حال حاضر در اين شركت در دست تكميل هستند،‌ عبارتند از: توسعه فاز اول ميدان کیش، فاز 11، ميدان بلال و ميدان فرزاد. بخش دريايي طرح گوره – جاسك نيز به اين شركت واگذار شده است.

 

5.طرح هاي آتي شركت نفت و گاز پارس كدام است؟
طرح های آتی این شرکت شامل توسعه فاز دوم ميدان کیش، توسعه ميدان پارس شمالی، توسعه ميدان گلشن و فردوسی و اجراي طرح نگهداشت توان تولید است.

 

 

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian