شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
تضمین امنیت انرژی جهانی نیازمند همکاری همه کشورهاست

تضمین امنیت انرژی جهانی نیازمند همکاری همه کشورهاست

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت گفت: تامین و تضمین امنیت انرژی جهان نیازمند همکاری و مشارکت همه کشورها از جمله، تولیدکننده و مصرف کننده انرژی است.

به گزارش خبرنگار شانا، محسن خجسته مهر در همایش اقتصادی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) گفت: هر گونه اختلال در توسعه صنعت جهانی انرژی آسیب های جبران‌ناپذیری بر اقتصاد جهانی وارد خواهد کرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت در تشریح فرصت های سرمایه‌گذاری صنعت نفت در بخش های بالادستی و پایین‌دستی گفت: تضمین سرمایه‌گذاری های بخش خصوصی داخلی و خارجی، تخصیص خوراک به قیمت رقابتی، تامین نیروی انسانی متخصص و ماهر پروژه‌ها، تامین زیرساخت های مورد نیاز و همچنین حمایت های قانونی و مقرراتی و دیگر حمایت های لازم از جمله مشوق هایی است که از سوی وزارت نفت برای تشویق سرمایه گذاری در این صنعت داده می شود.

وی با تاکید براهمیت صنعت نفت و گاز در اقتصاد جهانی و اقتصاد کشورهای نفتی و ضرورت توسعه آن تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هم اکنون به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز و چهارمین دارنده ذخایر نفت جهان، رتبه‌ سوم و چهارم جهانی را در تولید گاز و نفت در سطح جهان دارد.

خسته مهر با اشاره به ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون و 300 هزار بشکه‌ نفت خام، 670 میلیون متر مکعب گاز طبیعی و 400 هزار بشکه میعانات گازی، بر توسعه صنعت نفت و گاز در کشور تاکید کرد.

تولید روزانه پنج میلیون و 300 هزار بشکه نفت در سال 2015

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت در تشریح اهداف این وزارتخانه در افق سال 2015 گفت: بر اساس برنامه تدوین شده وزارت نفت ظرفیت تولید نفت خام کشور در سال 2015 به پنج میلیون و 300 هزار بشکه در روز، ظرفیت تولید گاز غنی به 1480 میلیون متر مکعب در روز و ظرفیت تولید میعانات گازی نیز به یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

 وی با بیان این که ظرفیت عملیاتی پالایش نفت خام و گاز طبیعی در کشور هم اکنون به ترتیب یک میلیون و 750 هزار بشکه در روز و 520 میلیون متر مکعب در روز است، افزود: در سال 2015 ظرفیت عملیاتی پالایش نفت خام و گاز طبیعی به ترتیب به دو میلیون و 400 هزار بشکه در روز و 1200 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

220 میلیارد دلار اعتبار برای توسعه بخش های بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز کشور

خجسته مهر کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای توسعه بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز کشور بر اساس اهداف برنامه پنجم توسعه را 220 میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: بخشی از این سرمایه‌گذاری از منابع در دسترس بخش خصوصی داخلی و خارجی تأمین می‌ شود و در این زمینه طرح ها و پروژه‌های بخش نفت و گاز  کشور در بخش های بالادستی و پایین‌دستی (پالایش و گاز) که قابل اجرا بوسیله مشارکت بخش های عمومی و خصوصی می باشد، به این بخش ارائه شده است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت کل طرح های بخش نفت و گاز صنعت نفت را 95 طرح اعلام کرد و افزود: 57 طرح در بخش بالادستی و 38 طرح در بخش پایین‌دستی تعریف شده که در مجموع با سرمایه‌گذاری 119 میلیارد و 600 میلیون دلار اعتبار اجرایی می شود.

وی سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای اجرای طرح های بالادستی صنعت نفت را 67 میلیارد و 800 میلیون دلار اعلام و تصریح کرد: هفت طرح در زمینه توسعه همزمان میدان های نفت و گاز، 14 طرح در زمینه اجرای پروژه های توسعه میدان های گازی، 13 طرح برای پروژه‌های توسعه میدان های نفتی، 10 طرح در زمینه پروژه‌های توسعه دیگر میدان های نفت و گاز و 13 پروژه در زمینه ایستگاه های جمع‌آوری و تزریق گاز تعریف شده است.

خجسته مهر از سرمایه گذاری 51 میلیارد و 800 میلیون دلاری در بخش طرح های پایین دستی صنعت نفت خبر داد و در تشریح فرصت های سرمایه گذاری در این بخش گفت: 9 ان جی ال، هفت طرح برای اجرای پروژه های پالایشگاه گازی و خطوط لوله، هفت طرح پالایشگاهی نفت خام و میعانات گازی، 15 طرح خطوط لوله انتقال نفت خام و فراورده‌های اصلی در بخش پایین دستی صنعت نفت اجرا می شود.

معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی، توسعه میدان های در حال توسعه از جمله میدان های نفتی آزادگان جنوبی و شمالی، یادآوران، جفیر، توسعه میدان های جدید نفتی و گازی از جمله آرش، رشادت، اسفندیار، یاران، چنگوله، سروش (فاز 2)، خیام، فروز ب، سوسنگرد، فردوسی، کیش و دیگر میدان ها را از پروژه های مهم و اولویت دار صنعت نفت اعلام کرد.

خجسته مهر بر تکمیل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، توسعه و تکمیل پالایشگاه میعانات گازی پارس شیراز و پالایشگاه نفت آناهیتا کرمانشاه تاکید و تصریح کرد: سایر طرح های پالایشی، واحدهای ان جی ال، پالایشگاه های گازی، ایستگاه های جمع‌آوری و تزریق گاز طبیعی، خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده و خطوط لوله سراسری گاز طبیعی به ویژه خطوط هفتم و نهم (خطوط لوله صادرات گاز طبیعی) نیز دردست اجراست.
بازگشت به آخرين اخبار
  آدم پرحرف تخم می پاشد و آدم خاموش درو می کند. اقلیدوس