شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
بی‌نیازی از واردات گاز با تولیدی شدن فازهای جدید پارس جنوبی

بی‌نیازی از واردات گاز با تولیدی شدن فازهای جدید پارس جنوبی
بی‌نیازی از واردات گاز با تولیدی شدن فازهای جدید پارس جنوبی
وزیر نفت اعلام کرد که با راه‌اندازی برخی از فازهای در حال توسعه میدان گازی پارس جنوبی در زمستان امسال، ایران از واردات گاز بی‌نیاز می‌شود.

رستم قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این که افزایش تولید گاز مساوی است با عدم نیاز به واردات گاز، گفت: طبیعی است که با اتمام فازهای پارس جنوبی که مراحل نهایی را طی می‌کنند قطعا نیاز است که گاز کمتری وارد شود.

وی پیش از این با اعلام این که واردات گاز ترکمنستان به ایران متوقف شده است، خاطر نشان کرده بود که در تلاش هستیم تا دوباره واردات گاز از این کشور برقرار شود. ضمن این‌که در صورت ادامه توقف واردات گاز تمهیدات لازم برای گاز مورد نیاز استان‌های شمالی اندیشیده شده است.

ایران به علت افزایش مصرف گاز در فصل سرد با کشور ترکمنستان قرارداد واردات گاز با حجم روزانه 45 میلیون متر مکعب و به مدت 15 سال دارد که امسال به دلیل فشارهای امریکا و غرب بر کشور ترکمنستان واردات گاز از این کشور متوقف شد. تولید گاز از فازهای 15 و 16 تا پایان امسال وزیر نفت در ادامه در پاسخ به این سوال که باتوجه به این‌که هنوز مرجله پیش‌راه‌اندازی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی که وعده تولید گاز از آن در پایان فصل پاییز داده شده، عملیاتی نشده است آیا در زمان اعلام شده تولید از آنها محقق می‌شود یا خیر؟ به ایسنا گفت: ان شاء الله تا پایان امسال این دو فاز افتتاح و تولید گاز از آن آغاز می‌شود.

قاسمی همچنین با اظهار این که سایر فازهای میدان گازی پارس جنوبی نیز به ترتیب در مدار تولید قرار خواهند گرفت، در مورد زمان تولید گاز از فازهای 17 و 18 پارس جنوبی اذعان کرد که باید برنامه زمان‌بندی این فازها دقیق‌تر شود. برنامه خوبی برای توسعه پارس جنوبی تدوین شده است پیش از این قاسمی با خوب توصیف کردن پیشرفت فاز‌های در حال توسعه پارس جنوبی گفته بود که زمان مناسب برای تکمیل هر فاز پارس جنوبی 62 ماه است.

در حالی که شرکت‌های بین‌المللی مانند توتال و انی در بهترین زمان فاز‌های پارس جنوبی را 52 ماهه تکمیل کردند، پیشرفت فاز‌های جدیدی که توسط پیمانکاران داخلی در حال توسعه است بسیار بیش از پیمانکاران خارجی است. به‌طوری که با گذشت 28 ماه از شروع کار پیشرفت برخی از فاز‌ها به 70 درصد هم رسیده است که این موضوع در دنیا بی‌سابقه است.

وی با تاکید بر این‌که آمار ارائه شده از پیشرفت فاز‌های جدید پارس جنوبی واقعی است، گفت: برای آنکه زودتر به نتیجه برسیم و تولید 700 میلیون مترمکعب گاز از این میدان گازی محقق شود، برنامه خوبی تدوین شده است. به گفته‌ی این عضو هیات دولت پیشرفت فاز‌های جدید پارس جنوبی از زمان پیش از شروع موج جدید تحریم‌ها بیشتر بوده است. به گزارش ایسنا، طبق برنامه تولید گاز از فازهای 12، 15و 16، 17 و 18 میدان گازی پارس جنوبی باید تا پایان امسال وارد مدار تولید ‌شود و تولید گاز از فازهای 22، 23 و 24 نیز در سال 1392 محقق می‌شود. با تولیدی شدن هشت فاز میدان گازی پارس جنوبی تولید ایران از بزرگترین میدان مشترک گازی جهان در سال 1392 به حدود 550 میلیون متر مکعب گاز در روز افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر تولید از 10 فاز اول پارس جنوبی عملی شده است که حاصل آن روزانه بیش از 290 میلیون متر مکعب گاز است که با تکمیل و یا تولید زودهنگام از هشت فاز در حال توسعه تا پایان سال 92 حجم تولید از این میدان مشترک با افزایش 250 میلیون متر مکعبی به حدود 550 میلیون متر مکعب خواهد رسید. اعتبار کل طرح توسعه این طرح، پنج میلیارد و 144 میلیون دلار اعلام شده است که تاکنون بیش از 2 میلیارد و 241 میلیون دلار از این مبلغ هزینه شده است.

همچنین از صندوق توسعه ملی نیز برای شتاب بخشی به پیشرفت این طرح منابع مالی اختصاص یافته است. برای تکمیل فازهای میدان گازی پارس جنوبی حدود 40 میلیارد دلار نیاز است؛ یعنی هر سال 20 میلیارد دلار تا هدف تولید 800 میلیون متر مکعب گاز در روز محقق شود. این در حالیست که سرمایه مورد نیاز برای توسعه بزرگترین میدان گازی ایران در سال گذشته 22میلیارد دلار تصویب شده بود که فقط 50درصد ازآن تامین شد.

البته در سال گذشته با وجود تامین نشدن سرمایه مورد نیاز از میدان گازی پارس جنوبی حدود 40 میلیارد دلار عاید کشور شد. بودجه سال 1391 این شرکت نیز 21 میلیارد دلار مصوب شده است که به گفته سوری، در صورت تامین 40 میلیارد دلار اعتبار مورد نیاز فازهای پارس جنوبی طی دو سال می‌توان سالانه 110 میلیارد دلار درآمدزایی کرد. البته اگر هر بشکه نفت را 50 دلار محاسبه کنیم، درآمد حاصل از میدان پارس جنوبی حداقل به میزان 110 میلیارد دلار در سال خواهد بود. این در حالیست که در صورت محاسبه هر بشکه نفت 100 دلار، این رقم به بیش از 220 میلیارد دلار در سال افزایش خواهد یافت


بازگشت به آخرين اخبار
  هرگزتسليم نشو؛هر روزمعجزه تازه اي روي ميدهد.جكسون براون