شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
تزريق گاز سكوي فاز 21 به شبكه سراسري با ثبت ركوردي تازه

تزريق گاز سكوي فاز 21 به شبكه سراسري با ثبت ركوردي تازه
گاز سكوي فاز 21 پارس جنوبي كه پنج‌شنبه هفته گذشته به پالايشگاه خشكي اين فاز ارسال شده بود، با ثبت ركورد 42 ساعت براي عمليات شيرين‌سازي، روز شنبه هفته جاري و پس از اخذ مجوز صادرات از شرکت ملی گاز، به شبكه سراسري تزريق شد.

به گزارش روابط‌عمومي شركت نفت و گاز پارس؛ عليرضا عبادي مجري طرح توسعه فازهاي 20و21 پارس جنوبي با اعلام اين خبر گفت: با همت و تلاش متخصصان ايراني، توانستيم گاز ترش توليدي از بخش فراساحل اين طرح را با ثبت اين ركورد براي شيرين سازي، به خط لوله سراسري تزريق كرده و پتانسيل تامین سوخت زمستاني كشور را افزايش دهيم.

وي توجه جدي به عملیات پيش‌راه‌اندازي و آماده سازي واحدهای پالايشگاه براي ورود گاز را دليل موفقيت و ثبت اين ركورد دانسته و افزود: از دو ماه گذشته رديف نخست شيرين سازي اين پالايشگاه با استفاده از گاز ترش فازهاي 6-7-8 پارس جنوبي كاملا آماده شده و كليه مراحل پيش‌راه‌اندازي اين فاز بصورت كامل و با دقت بالا انجام شده بود.

عبادي گفت: سكوي فاز 21 كاملا آماده است و شرایط لازم توليد کامل را داشته و در حال حاضر 480 ميليون فوت مكعب توليد ميكند كه با افزايش ظرفيت پالايشگاه خشكي اين ميزان توليد نيز متناسب با آن افزايش پيدا خواهد كرد و طبق برنامه ریزی، تا پایان هفته جاري به تولید حداکثری مي‌رسد. همچنین تا پايان سال جاري طرح توسعه فازهاي 20 و 21 پارس جنوبي به ظرفيت پيش‌بيني شده توليد خواهد رسید.

وي در خصوص رعايت مسائل ايمني و زيست محيطي نيز گفت: تمامي مراحل انجام كار در بخش فراساحل و پالايشگاه اين پروژه بدون حادثه بوده و با راه‌اندازي رديف دوم شيرين سازي در هفته جاري ميزان فلرينگ پالايشگاه نيز به حداقل خواهد رسيد.

طرح توسعه فاز 20 و 21 پارس جنوبي داراي دو سكو با ظرفيت توليد روزانه يك ميليارد فوت مكعب مي‌باشد كه در حال حاضر سكوي فاز 21 بطور كامل به بهره‌برداري رسيده و سكوي فاز 20 نيز تا نيمه بهمن‌ماه سال جاري به بهره‌برداري خواهد رسيد.آخرين اخبار