شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
توليد گاز از رديف دوم شيرين سازي فازهاي 20و 21 پارس جنوبي آغاز شد

توليد گاز از رديف دوم شيرين سازي فازهاي 20و 21 پارس جنوبي آغاز شد

توليد گازشيرين از  رديف دوم شيرين سازي پالايشگاه فازهاي 20 و 21 پارس جنوبي آغاز شد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس عليرضا عبادي مجري فازهاي 20 و 21 پارس جنوبي با اعلام بهره برداري از دومين رديف شيرين سازي پالايشگاه اين فازها گفت :‌ فرايند شيرين سازي گاز دراين رديف و تزريق آن به شبكه سراسري با ثبت ركوردي تازه، در مدت 23 ساعت انجام شده است .

مجري فازهاي ٢٠و٢١ از توليد و ذخيره سازي ميعانات گازي در اين فازها خبر داد و افزود: از آغاز فرایند پالایش گاز این فاز ها از هفته گذشته تاکنون 90 هزار بشكه معادل ارزی روزانه يك ميليون و  ٢٠٠ هزار دلار ، ميعانات گازي در اين فازها توليد شده است.

عبادي همچنين با اشاره به ورود تدريجي ساير بخش هاي پالايشگاه به چرخه توليد محصولات با ارزش عنوان كرد: از ابتداي هفته آينده واحد توليد اتان اين فاز ها راه اندازي شده و ارسال اولين محموله اتان توليدي فازهاي ٢٠ و٢١ پارس جنوبي به مجتمع هاي پتروشيمي آغاز مي شود.


با آغاز به كار ردیف دوم شیرین سازی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی، ظرفيت توليد گاز در این فازها به تدريج به 28،5 ميليون متر مكعب در روز مي رسد .
هر كدام از فازهاي 20 و 21 پارس جنوبي روزانه يك ميليار فوت مكعب به ظرفيت برداشت گاز از مخزن پارس جنوبي مي افزايد .
تا كنون با بهره برداري از سكوي فاز 21 و دو رديف شيرين سازي ، شرايط لازم براي دستيبابي به 50درصد از ظرفيت توليد و فرآورش گاز در اين فازها فراهم شده است .

هفته گذشته (‌ 29 آذرماه )‌ براي نخستين بار گاز ترش محصول بخش فراساحل اين فازها پس ازفرآورش در رديف اول شيرين سازي به شبكه سراسري تزريق شده بود .

مجري فازهاي 20 و 21 پارس جنوبي تمامي مراحل انجام كار در بخش فراساحل و پالايشگاه اين پروژه را بدون حادثه عنوان كرده و به گفته وي باتوجه به بهره برداري از رديف دوم شيرين سازي، ميزان فلرينگ پالايشگاه اين فازها هم بزودي به حداقل مي رسد.
آخرين اخبار