شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
سال ٩٦ برداشت روزانه گاز ايران از میدان مشترک پارس جنوبی بیشتر از قطر خواهد شد

سال ٩٦ برداشت روزانه گاز ايران از میدان مشترک پارس جنوبی بیشتر از قطر خواهد شد
وزير نفت در بازديد امروز پنجشنبه ١٠ فروردين ماه از فازهاي آماده افتتاح پارس جنوبي گفت: ايران تا پايان امسال در برداشت روزانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از قطر پيشي مي گيرد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس ، بيژن زنگنه در ابتدای سفر به عسلويه با حضور در فازهاي در مرحله افتتاح ١٧و١٨، ١٩ و ٢٠و٢١ پارس جنوبي از آخرين وضعيت توسعه پالايشگاه ها و مراحل آماده سازي مراسم بهره برداري رسمي از اين فازها بازديد كرد.

زنگنه با اشاره به بازديد نوروزي خود از پارس جنوبي گفت: امسال هم مثل سال هاي گذشته ، درآغاز سال جديد براي تبريك عيد و همچنین بازديد از پروژه هاي در مرحله افتتاح به پارس جنوبي آمده ام.

وزير نفت با اشاره به اولويت گذاري فازهاي پارس جنوبي در شهريورماه سال ٩٢ گفت: خوشبختانه اين اولويت گذاري نتيجه داد و فازهاي ١٥و١٦ و١٢ در دو سال گذشته و پس از آن فازهاي ١٧و١٨، ١٩ و ٢٠و٢١ كه سال گذشته در اولويت قرار گرفت و به بهره برداري رسيد ند.

زنگنه افزود: همكاران ما در اين دولت ظرف كمتر از٤ سال، ١١ فاز از پارس جنوبي را به بهره برداري رساندند كه اين وضعيت در نوع خود بي سابقه است.

سال ٩٦، سالي استثنايي براي صنعت نفت كشور
وزير نفت با بيان اينكه امسال، سالي اشتثنايي براي صنعت نفت و كل كشورهست، اظهار داشت : در سال جديد مجموعه اي از افتتاح هاي بسيار بي نظير را در پارس جنوبي پيش رو داريم . طرح هايي كه ارزش سرمايه گذاري در آن ها ، به ٢٠ ميليارد دلار مي رسد.

عضو كابينه دولت يازدهم افزود: علاوه بر طرح هاي اين ٦ فازي كه اشاره كردم ، لايه نفتي پارس جنوبي و چندين مجتمع پترىشيمي هم اماده افتتاح توسط مقامات عالي كشور است و به محض نهايي شدن ريزه كاري ها و فعاليت هاي جزئي باقيمانده، بهره برداري رسمي از اين طرح ها هم اغاز مي شود.


بيشترين ميزان تامين گاز كشور در زمستان گذشته برعهده شركت نفت و گاز پارس بود

وي افزود: باوجود اينكه امسال زمستان سردي براي مردم بود، اين فازها توانست به ما كمك كند و توانستيم علارغم اينكه وارداتمان هم از سال ٩٤ بسيار كمتر شده، شبكه گاز كشور را بدون هيچ مشكلي و با تلاش و پيگيري همكاران مان در شركت ملي نفت ، به ويژه شركت نفت و گاز پارس كه بيشترين افزايش توليد گاز را داشت و همچنين گاز رساني به سراسر كشور توسط شركت ملي گاز ، اداره كنيم تا مردم هيچ مشكلي در اين باره نداشته باشند.

ابراز رضايت مقام معظم رهبري از عملكرد صنعت نفت در اقتصاد مقاومتي

وي درباره نام گذاري امسال به سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال گفت: مقام معظم رهبري در صحبت هايي كه در روزهاي نخست سال در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) داشتند، از عملكرد صنعت نفت در اقتصاد مقاومتي ابراز رضايت فرمودند.

زنگنه خاطرنشان كرد: همكاران ما در وزارت نفت تاكنون در همه زمينه ها و مسئوليت هايي كه در حوزه سياست هايي كه در اقتصاد مقاومتي ابلاغ شده ويا در زمينه طرح هايي كه در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي بر عهده صنعت نفت گذاشته شده است، در اجراي اين سياست ها در حوزه نفت، گاز رساني روستايي و ساخت داخل سربلند بوده اند .

وزير نفت ادامه داد: به عقيده من اينها كارهايي بوده كه وزارت نفت موفق شده تاكنون نجام دهد.

عقد قراردادهاي جديد نفتي مهترين اقدام وزارت نفت در سال جاري
وي با بيان اينكه امسال هم راه خود را در زمينه وظايفي كه برعهده داريم، ادامه خواهيم داد، گفت: عقد قراردادهاي جديد نفتي وگازي از جمله مهمترين اقدامات وزارت نفت در سال جاري خواهد بود كه تحرك جديدي را براي اينده صنعت نفت و اقتصاد كشور ايجاد مي كند.

زنگنه گفت: همانطور كه براي توسعه پارس جنوبي هزاران نفر ساعت كار در كارخانه ها و در بخش هاي مهندسي و ساخت انجام شده ، قراردادهاي جديدنفتي هم حجم بزرگي از اشتغال را بصورت مستقيم و غير مستقيم ايجاد مي كند، كه اين امر نشان مي دهد صنعت نفت مي تواند در اين حوزه، اشتغال زيادي را ايجاد كند.

بهره برداري از ٥ فاز جديد پارس جنوبي تا پايان سال
زنگنه با بيان اينكه وزارت نفت وظیفه خود را براي تكميل فازهاي باقيمانده اي كه به تازگی در اولويت قرار گرفته اند  انجام خواهد داد، تصريح كرد: تا پايان امسال قرار است براي هرکدام از فازهاي ١٣ ، ٢٢، ٢٣ و ٢٤ و فاز١٤ ، يك فاز وارد مدار بهره برداري شود كه اين كار و تصميم بزرگي هست كه توسط وزارت نفت گرفته شده است.

وزیر نفت خاطرنشان كرد: سال جديد ، براي وزارت نفت سال خوبي خواهد بود ، بخصوص به اين دليل كه اميدوارم اين سربلندي را داشته باشيم كه توليدمان در پارس جنوبي از قطر پيشي بگيرد ، چرا كه يكبار در سال ٨٤ به قطر رسيديم و بعد از آن در توليد گاز عقب افتاديم.

زنگنه ادامه داد: من فكر مي كنم امسال بتوانيم در توليد روزانه از قطر پيشي بگيريم .

وي با اشاره به اینکه مسئوليت صنايع پايين دستي با وزارت صنعت ، معدن و تجارت و مسئوليت صنايع بالادستي نيز با وزارت نفت است، افزود: ما در هر شرايطي براي ايجاد پيوند خوب و سازنده ميان اين دو بخش صنعتی  همكاري مي كنيم تا هم براي اشتغال و هم براي تكميل زنجيره ارزش موفق باشيم.آخرين اخبار