شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
سه‌پایه مشعل سکوهای 23 و 24A پارس جنوبی آماده نصب مي‌شوند

سه‌پایه مشعل سکوهای 23 و 24A پارس جنوبی آماده نصب مي‌شوند
سه‌پايه مشعل سكوهاي 23و 24A پارس جنوبی، آماده نصب در موقعيت مخزني فاز 22، 23 و 24 مي‌شوند.

به گزارش روابط‌عمومي شركت نفت و گاز پارس، فرهاد ايزدجو، مجري طرح توسعه فاز 22 تا 24 پارس جنوبي با اعلام اين خبر گفت: پس از عملیات بارگیری، مهاربندی و حمل، به ترتيب دو سه‌پايه مشعل سكوهاي موقعيت 23 و 24A پارس جنوبی به وسيله شناور CPad از یارد صدرا به موقعيت نصب منتقل و عمليات نصب آنها از فردا (سه‌شنبه، 8 اسفندماه) آغاز مي‌شود.

ايزدجو نصب اين دو سازه دريايي را گامي در راستاي تكميل فرآيند عمليات ساخت تا بهره‌برداري از سكوهاي فاز ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبي عنوان كرد كه از سوي كارفرما و پيمانكار بخش فراساحل اين طرح در حال توسعه برداشته مي‌شود.

مجري طرح توسعه فازهاي 22 تا 24 پارس جنوبي پيشرفت كلي اين طرح را ٨٨.٢ درصد، در بخش خشكي و پالايشگاهي 92 درصد و در بخش ساخت 4 سكوي دريايي 86 درصد اعلام كرد.

وي با اشاره به پيشرفت‌هاي به دست آمده در انجام عمليات حفاري نيز گفت: عمليات حفاري چاه‌هاي موقعيت سكوي 22، 24A و 24B تكميل شده است و پس از تحويل و نصب لوله‌هاي CRA آماده بهره‌برداري خواهند شد، همچنين بر اساس برنامه زمانبندي تعيين شده، عمليات حفاري چاه‌هاي موقعيت سكوي 23 كه هم‌اكنون از پيشرفت 85 درصدي برخوردار است، ارديبهشت‌ماه سال آينده به پايان مي‌رسد.

مجری طرح توسعه فاز 22 تا 24 پارس جنوبی پیش از این با اشاره به شتاب‌بخشي در روند توسعه این طرح، از آمادگي نخستين رديف شيرين‌سازي پالايشگاه اين فاز براي دريافت گاز ترش از ميدان گازي پارس‌جنوبي خبر داده و پيش‌بيني كرده بود عمليات شيرين‌سازي اين بخش پالايشگاهي با ظرفيت روزانه ١٢.٥ ميليون مترمكعب گاز تا انتهاي اسفندماه سال جاري آغاز شود.

طرح توسعه فازهاي ٢٢، ٢٣ و ٢٤ به منظور برداشت روزانه ٥٦ ميليون متر مكعب گاز غني از ميدان پارس جنوبي طراحي شده و با اتمام آن ، روزانه ٥٠ ميليون متر مكعب گاز شيرين، ٧٥ هزار بشكه ميعانات گازي، ٤٠٠ تن گوگرد و سالانه يك ميليون تن اتان و يك ميليون تن پروپان و بوتان، توليد خواهد شد.


آخرين اخبار