شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
پایش و ارزیابی مستمر فعالیت پیمانکاران طرح‌های پارس جنوبی

پایش و ارزیابی مستمر فعالیت پیمانکاران طرح‌های پارس جنوبی
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: پروژه‌های در حال ساخت پارس جنوبی به طور مستمر از سوی کارفرما کنترل و ارزیابی می‌شود تا با رفع موانع پیش رو، جریان اجرای این طرح‌ها با سرعت بیشتری دنبال شود.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین‌فام در حاشیه بازدید دوروزه (3 و 4 خرداد 1400) از آخرین مراحل پیشرفت طرح‌های پارس جنوبی در منطقه کنگان و عسلویه، با اشاره به پایش و ارزیابی هفتگی عملکرد پیمانکاران طرح‌های در حال توسعه این شرکت گفت: بر اساس تعهداتی که به وزارت نفت داده شده و بنابر ضرورت تکمیل پروژه‌های باقی‌مانده میدان گازی پارس جنوبی، نخستین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز 14 به عنوان آخرین پالایشگاه این میدان مشترک در آینده نزدیک به مرحله راه‌اندازی می‌رسد.

وی با اشاره به نظارت مستمر کارفرما بر کنترل اجرای طرح توسعه فاز 14 در بخش خشکی اظهار کرد: تعهدات پیمانکاران در تمامی واحدهای در حال ساخت این بخش به طور مستمر مورد پایش قرار می‌گیرد و در صورت بروز مشکل، علل آن شناسایی و ریشه‌یابی می‌شود تا خللی در برنامه زمان‌بندی از پیش تعیین‌شده ایجاد نشود.

مشعل پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی به زودی روشن می‌شود
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از برنامه‌ریزی برای به مدار آمدن نخستین واحد فرآیندی پالایشگاه فاز 14 خبر داد و گفت: واحد 122 که سوخت مصارف داخلی پالایشگاه از طریق آن تأمین می‌شود، از مدت‌ها پیش آماده بهره‌برداری است، اما به دلیل بروز اشکالی جزئی در مسیر خط لوله رابط بین خط ششم سراسری و واحد 122، راه‌اندازی این بخش با اندکی تأخیر مواجه شده که با رفع آن و پس از تزریق گاز شیرین به این واحد، در آینده نزدیک مشعل پالایشگاه فاز 14 روشن خواهد شد.

مشکین‌فام با اشاره به پیشرفت مطلوب فعالیت‌های اجرایی آخرین پالایشگاه پارس جنوبی، انسجام، تقویت و یکپارچه‌سازی فعالیت پیمانکاران را برای دستیابی به اهداف این طرح ضروری عنوان کرد و افزود: خوشبختانه تمامی اعضای کنسرسیوم پالایشگاه فاز 14 به بالاترین سطح از همکاری رسیده‌اند و امیدواریم به زودی نخستین ردیف شیرین‌سازی گاز در پالایشگاه این فاز تحویل گروه راه‌اندازی شود.

رونق صادرات گاز مایع در بندر سیراف پارس
این مقام مسئول در شرکت نفت و گاز پارس از آمادگی نخستین اسکله بارگیری و صادرات گاز مایع (ال.پی.جی) بندر سیراف پارس با ظرفیت بارگیری 2 هزار و 500 مترمکعب در ساعت خبر داد و گفت: با همکاری شرکت ملی گاز در روزهای آینده شناورهای صادرات گاز مایع با پهلوگیری در این بندر، محموله‌های گاز مایع تولیدشده در پالایشگاه فاز 19، پتروپالایش کنگان و پالایشگاه فازهای 22-2 پارس جنوبی را بارگیری کرده و عازم مقاصد صادراتی می‌شوند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به آخرین وضع پیشرفت پروژه مرکاپتان‌زدایی از میعانات گازی فازهای 2 و 3 (DMC) نیز اشاره کرد و گفت: این طرح نیز به پیشرفت قابل قبولی رسیده و مطابق با برنامه هدف‌گذاری شده، در نیمه تیرماه سال جاری آماده راه‌اندازی می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، این شرکت همچنین به سفارش شرکت ملی گاز ایران، در حال احداث واحدی کوچک برای بازیافت گازهای مشعل در بندر منطقه پارس 1 است که پیش‌بینی می‌شود تا اواخر مرداد به بهره‌برداری برسد.

نخستین بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی بعثت به زودی آماده بهره‌برداری می‌شود
وی درباره آخرین وضع پیشرفت طرح نیروگاه سیکل ترکیبی بعثت که برای تأمین کمبود برق مورد نیاز پالایشگاه‌های مستقر در مناطق عسلویه و کنگان در حال احداث است، توضیح داد: مراحل توسعه این نیروگاه در شرایط مطلوبی قرار دارد و با انجام تست‌های نهایی و آمادگی اولین توربین بخار این طرح، به زودی نخستین بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی بعثت با ظرفيت توليد برق 160 مگاوات در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

بررسی ارسال رئوس قرارداد توسعه میدان فرزاد «ب» به هند
مشکین‌فام درباره اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های بین‌المللی مبنی بر تماس دولت هند با ایران پس از امضای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد «ب» با شرکت «پتروپارس» گفت: همانطور که قبلاً نیز ذکر شده، هندی‌ها هر زمان که تمایل به مشارکت و سرمایه‌گذاری در توسعه این میدان گازی داشته باشند، می‌توانند پیشنهادات خود را ارائه داده و پس از بررسی و قبول شرایط توسط شرکت ملی نفت به عنوان کارفرما، به این طرح ورود کنند.

وی با اشاره به لزوم تسریع در اجرای این قرارداد گفت: به هر حال نمی‌توان فعالیت‌های توسعه‌ای این میدان را متوقف کرد و بر اساس تصمیم شرکت ملی نفت ایران، توسعه میدان فرزاد «ب» با شرایطی که پیش از این اعلام شد، به شرکت پتروپارس واگذار شده است. از سوی دیگر هندی‌ها به صورت رسمی درخواست کرده‌اند تا از رئوس مطالب قراردادی این طرح مطلع شوند که موضوع در حال بررسی است.
 


آخرين اخبار