شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
تعمیرات اساسی سالانه ۳۶ سکوی گازی پارس جنوبی پایان یافت

 تعمیرات اساسی سالانه ۳۶ سکوی گازی پارس جنوبی پایان یافت
جانشین رئیس تعمیرات مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس از پایان تعمیرات اساسی سالانه ۳۶ سکوی گازی پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مهدی طیبی با اشاره به واگذاری عملیات راهبری تعداد دیگری از سکوهای جدید از مجموعه طرح‌های توسعه پارس جنوبی به مدیریت تولید و عملیات، گفت: امسال برای نخستین‌بار برنامه تعمیرات اساسی ۳۱ سکوی گازی این مدیریت و ۵ سکوی تولیدی مرتبط با طرح‌های توسعه پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفت که با تلاش‌های کارکنان عملیات تولید، طبق برنامه‌ریزی انجام شده، تعمیرات اساسی این تعداد سکو به تفکیک و با احتساب روزهای مشترک تعمیرات آن‌ها، در مدت ۱۳۶ روز اجرا و پایان یافت.

وی با بیان اینکه تعمیرات اساسی سال جاری از ۲۸ فروردین‌ماه آغاز شد و تا ۷ آبان‌ماه ادامه یافت، گفت: در بازه زمانی تعمیرات اساسی سکوهای مدیریت تولید و عملیات، امسال بیش از صد هزار نفر ساعت کار ایمن به ثبت رسید.

جانشین رئیس تعمیرات مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس، با اشاره به کاهش میانگین روزهای تعمیرات اساسی سال ۱۴۰۰ برای هر سکو نسبت به سال گذشته گفت: میانگین مدت زمان تعمیرات سالانه در سال ۹۹ به میزان ۹ روز برای هر سکو بوده که این میزان با کاهش ۷دهم روز، به ۸.۳دهم روز در سال جاری رسیده است.

طیبی درباره اهمیت این کاهش میزان توقف تولید گفت: با کاهش میانگین تعداد روزهای تعمیرات اساسی به میزان ۷دهم روز، به‌طور متوسط برای هر سکو حدود ۱۶.۵ میلیون مترمکعب گاز و ۱۱ هزار بشکه میعانات گازی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، تولید بیشتر در پی دارد.

به گفته وی کاهش میانگین تعداد روزهای تعمیرات اساسی با وجود افزایش تعداد سکوهای مدیریت تولید و عملیات در حالی صورت گرفته است که در سال‌های گذشته، تعمیرات سالانه حدود یک‌سوم از این تعداد سکو به طور میانگین برای هر سکو در بازه ۱۵ روزه انجام می‌شد.

جانشین رئیس تعمیرات مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس، پایداری تولید گاز از پارس جنوبی و سهم عمده این میدان در تأمین گاز مصرفی کشور را اولویت بسیار مهم این شرکت توصیف کرد و با بیان اینکه کاهش بازه تعمیرات اساسی و توقف تولید، عامل مهمی در تولید حداکثری گاز است، افزود: تعمیرات سالانه از الزام‌های تولید ایمن و حداکثری گاز به ویژه در فصل‌های سرد سال است و مجموعه واحد تعمیرات سکوهای پارس جنوبی با توجه به حجم فعالیت‌های سالانه و ظرفیت‌های موجود، تمام تلاش خود را به منظور کاهش توقف تولید و همچنین تداوم تولید حداکثری گاز به کار می‌گیرد.

وی به تعداد ۱۴ هزار و ۶۷۲ مورد دستور کار انجام شده تعمیرات اساسی در سکوهای گازی مستقر در نواحی یک و دو پارس جنوبی اشاره کرد و از تحقق ۱۰۰ درصدی اهداف برنامه‌ریزی شده در انجام تعمیرات اساسی سکوهای پارس جنوبی خبر داد.

جانشین رئیس تعمیرات مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس، شیوع ویروس کرونا را از چالش‌های اولیه در آغاز برنامه تعمیرات سالانه سکوهای پارس جنوبی عنوان کرد و ضمن تقدیر از تلاش‌های واحد HSE این شرکت و سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در اهتمام به برنامه واکسیناسیون کارکنان عملیاتی افزود: خوشبختانه افزون بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی، با تأمین و تزریق واکسن کرونا از ماه‌های گذشته، کارکنان بخش‌های عملیاتی و پشتیبانی واکسینه شده و ضمن حفظ سلامتی کارکنان، برنامه تعمیرات اساسی به‌صورت ایمن و بدون حادثه پایان یافت.


آخرين اخبار