شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
سناریوهای جبرانی تولید گاز روی میز شرکت ملی نفت ایران

 سناریوهای جبرانی تولید گاز روی میز شرکت ملی نفت ایران
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه برای اجرای طرح های توسعه ای نفت و گاز در دریا و خشکی ۶۵ تا ۸۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است، گفت: سناریوهای جبرانی برای تولید گاز طراحی شده است که اگر اجرایی نشود تا چند سال آینده به وارد کننده گاز تبدیل خواهیم شد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محسن خجسته‌مهر در نشستی که با حضور جمعی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران در منطقه عسلویه برگزار شد، گفت: تا به امروز حدود ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش بالادست پارس جنوبی انجام شده و با احتساب فاز ۱۱ و تکمیل فازهای ۱۳، ۱۴ و ۲۲-۲۴ حدود ۷.۵ میلیارد دلار به سرمایه‌گذاری در منطقه عسلویه افزوده می‌شود و بدین ترتیب توسعه اولیه میدان گازی پارس جنوبی به اتمام می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه نفت و گاز جزو انفال محسوب می‌شوند، بنابراین باید دارایی زیرزمینی کشور را به حداکثر ثروت روزمینی تبدیل کنیم، اظهار کرد: دولت به عنوان امانتدار حکومت اسلامی باید بهترین شیوه تولید را که همان تولید صیانتی است، بکار گیرد و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید در بخش پایین‌دستی ذخایر زیر زمین را به حداکثر ارزش افزوده تبدیل کند و در این مسیر نیروی انسانی توانمند و با انگیزه به ما بسیار کمک می کند.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه باید اهتمام ویژه‌ای به توسعه منطقه پارس جنوبی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: هر گونه اشکالی که در فرآیند توسعه و تولید به وجود بیاید، مستقیماً به درآمد کشور آسیب وارد می‌کند، از سوی دیگر بازگشت سرمایه در طرح‌های بالادستی میدان گازی پارس جنوبی در کمتر از یک سال محقق می‌شود.

معاون وزیر نفت به توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: توسعه این فاز در گذشته به شرکت پتروپارس واگذار شد، اما در روزهای ابتدای کار دولت یازدهم با دستور کتبی ملغی شد و اکنون که ۸ سال از آن زمان می‌گذرد، توسعه این میدان مجدد به همان شرکت پتروپارس واگذار شده است؛ درآمد حاصل از توسعه این فاز حدود ۵ میلیارد دلار سالانه است که جزو مرزی‌ترین فاز با قطر محسوب می‌شود و توسعه آن ۴.۷ میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد که بایستی از منابع داخلی تأمین شود.

وی افزود: تکمیل فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲-۲۴ پارس جنوبی نیز بین ۵ تا ۱۰ درصد باقی مانده که تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

خجسته مهر تصریح کرد: میدان گازی پارس جنوبی منبع ۷۰ درصد تولید کشور است و با حفاری چاه های جدید، اقدام های مهندسی نفت از جمله اسیدکاری و... می توان تا حدودی از افت طبیعی تولید جلوگیری کرد. اما مهمترین کاری که باید انجام دهیم احداث ایستگاه های تقویت فشار گاز است که یک اقدام اساسی محسوب می شود. اگر این کار را در بخش دریا انجام دهیم ۲۰ میلیارد دلار و در خشکی به ۱۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم.

وی با بیان اینکه برای افت تولید از پارس جنوبی، سناریوی جبرانی داریم که اگر انجام ندهیم سال ۱۴۰۴ وارد کننده گاز خواهیم شد، اظهار کرد: طرح ضربتی افزایش تولید ۱۰ میدان گازی مناطق نفت مرکزی ایران، طرح توسعه میدان گازی کیش و خط لوله انتقال گاز، طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی، طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، طرح های توسعه میادین گازی فرزاد الف و ب، در این موارد در مجموع ۳۶۶ میلیون مترمکعب در روز به تولید گاز کشور افزوده می شود که در مجموع ۵۴ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

ضرورت توجه به مبحث بهینه‌سازی مصرف انرژی

مدیرعامل شرکت ملی نفت با تاکید بر اهمیت صرفه‌جویی در مصرف گاز، افزود: شرکت ملی نفت تولید‌کننده گاز است اما در بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی، موارد مهمی مطرح است که باید مدنظر قرار گیرد.

خجسته‌مهر افزود: صرفه‌جویی حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعبی گاز در پارس جنوبی می‌تواند به صادرات تبدیل شود و اولویت ما این است گاز را به زنجیره ارزش اضافه کنیم.
وی در پایان با قدردانی از حضور و نقش‌آفرینی کمیسیون برنامه و بودجه، اظهار کرد: اگر حمایت‌های این کمیسیون نبود الان در این وضعیت هم نبودیم و امید است این همکاری و همدلی در ادامه مسیر توسعه صنعت نفت تداوم داشته باشد.


آخرين اخبار