شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
عملیات نصب بازوهای اسکله ۲ گاز مایع بندر سیراف پارس پایان یافت

 عملیات نصب بازوهای اسکله ۲ گاز مایع بندر سیراف پارس پایان یافت

عملیات نصب بازوهای بارگیری اسکله دوم گاز مایع بندر سیراف پارس با ظرفیت بارگیری ۵ هزار مترمکعب برساعت گاز مایع، با موفقیت به پایان رسید.

به‌ گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، پیام معتمد، مجری طرح بندر سیراف پارس در این زمینه گفت: خوشبختانه پس از دو روز عملیات پیوسته و شبانه‌روزی، با نصب هر سه عدد بازوی اسکله شماره دو گاز مایع (LPG، گام بسیار بزرگی به منظور تکمیل عملیات ساخت این اسکله برداشته شد.

معتمد ظرفیت بارگیری هر یک از این بازوها را ۲۵۰۰ مترمکعب بر ساعت و ظرفیت هر اسکله گاز مایع را ۵ هزار متر مکعب عنوان کرد و افزود: از سه بازوی موجود در هر اسکله در هنگام بهره‌برداری، دو بازو فعال و بازوی سوم به صورت ذخیره و آماده به کار، در مواقع اضطراری جایگزین خواهد شد.

مجری بندر سیراف پارس با بیان اینکه اکنون جبهه‌های کاری مهمی با تکمیل عملیات نصب این سه بازو ایجاد شده، به فعالیت‌های باقیمانده در جهت تکمیل عملیات لوله‌کشی (Piping) اسکله شماره دو اشاره کرد و گفت: با انتقال خطوط بر روی این اسکله، عملیات جوشکاری انجام خواهد شد.

معتمد با بیان اینکه تمام فعالیت‌های موجود در بندر با هدف تحقق بهره‌برداری و صادرات از اسکله شماره دو تا پایان سال دنبال می‌شود، درباره ضرورت احداث این اسکله گفت: بندر سیراف پارس با دو اسکله گاز مایع، توان خدمات دادن به ۵ پالایشگاه موجود در منطقه پارس دو را دارد و با توجه به راه‌اندازی بخش ال.پی.جی پالایشگاه فاز ۱۴ در آینده نزدیک، ترافیک اسکله‌ها افزایش می‌یابد و به این ترتیب وجود اسکله شماره دو گاز مایع الزامی خواهد بود.

ارزآوری ۱۱۷ میلیون‌دلاری صادرات گاز مایع از بندر سیراف پارس
وی با اشاره به عملیات همزمان بهره‌برداری و اجرای پروژه ساخت در بندر سیراف پارس از بهمن‌ماه سال ۹۹ تاکنون گفت: خوشبختانه در هفته جاری، هفتمین کشتی از اسکله شماره یک بندر سیراف پارس بارگیری گاز مایع را انجام داد و مقدار صادرات گاز مایع از این بندر به بیش از ۱۹۰ هزار تن رسید.

به گفته معتمد، ارزش محصولات صادراتی از بندر سیراف پارس از ابتدای بهره‌برداری تاکنون، برپایه قیمت‌های میانگین به بیش از ۱۱۷ میلیون دلار رسیده است که خوشبختانه این ارزآوری در زمان اجرای پروژه انجام شده و در اقتصاد طرح و اقتصاد کشور تأثیر‌گذار خواهد بود.

مجری بندر سیراف پارس همچنین اجرای فعالیت‌های ساخت و تکمیل انبار ذخیره‌سازی و اسکله صادرات گوگرد این بندر را دارای اهمیت اقتصادی و زیست‌محیطی عنوان کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود به موازات برنامه مقرر جهت بهره‌برداری از اسکله شماره دو، انبار شرقی ذخیره‌سازی گوگرد با ظرفیت ۴۳ هزار تن و ترمینال بارگیری و صادرات گوگرد این بندر نیز تا پایان دی‌ماه سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

بر اساس این گزارش، بندر سیراف پارس دارای دو پست اسکله صادرات LPG با ظرفیت بارگیری هر کدام پنج هزار مترمکعب بر ساعت، جهت صادرات گاز مایع توسط شناور های ۵ هزار تا ۵۰ هزار تن، یک پست اسکله صادرات گوگرد با ظرفیت ۱۰۰۰ تن بر ساعت با هدف افزایش صادرات گوگرد به سایر کشورها و دو انبار ذخیره گوگرد با ظرفیت هر کدام 43 هزار تن، ساختمان‌های اداری و عملیاتی بندر با مساحتی در حدود ۲ هزار مترمربع و‌ خطوط انتقال LPG به طول بیش از ۸۵ کیلومتر برای انتقال گاز مایع تولیدی فازهای ۱۳، ۱۴، ۱۹ و ۲۲ تا ۲۴ و مجتمع پتروپالایش کنگان جهت صادرات است.


آخرين اخبار