شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
عضو کمیسیون انرژی: میعانات گازی پارس جنوبی به سبد سوخت نیروگاه‌های کشور افزوده می‌شود

 عضو کمیسیون انرژی: میعانات گازی پارس جنوبی به سبد سوخت نیروگاه‌های کشور افزوده می‌شود

عضو کمیسیون انرژی ابراز امیدواری کرد با بهره‌برداری از پروژه مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی پالایشگاه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی تا ابتدای زمستان سال جاری، مشکل تأمین سوخت نیروگاه‌های کشور برطرف شود.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مالک شریعتی نیاسر صبح امروز (یکشنبه، 28 شهریور 1400) در سفر به استان بوشهر از پروژه مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی پالایشگاه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی واقع در شهرستان عسلویه بازدید کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در حاشیه این دیدار ضمن قدردانی از تلاش‌های انجام شده در اجرای این طرح گفت: واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی پالایشگاه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی علاوه بر اینکه ارزش افزوده مطلوبی برای اقتصاد ایران به همراه دارد، زمینه بهره‌مندی از محصول شیرین‌سازی شده این واحد را برای سوخت‌رسانی به نیروگاه‌هایی که در بازه زمانی فصل زمستان با کمبود خوراک مواجه هستند، فراهم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در این بازدید روند پیشرفت و آماده‌سازی این پروژه مورد بررسی قرار گرفت، ابراز امیدواری کرد طبق وعده مسئولین، واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی پالایشگاه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی تا آخر مهرماه سال جاری وارد مرحله راه‌اندازی شده و به رفع خاموشی برخی نیروگاه‌های کشور در فصل زمستان کمک کند.

شریعتی با اشاره به اینکه استفاده از میعانات گازی در ترکیب با گازوئیل (بلندینگ) در سبد سوخت نیروگاه‌ها پیش از این توسط شرکت مپنا در یکی از نیروگاه‌های کشور به صورت پایلوت اجرا شده است، افزود: تنها چالش پیش روی اجرای این امر، مرکاپتان‌زدایی از میعانات گازی است که امیدواریم با بهره‌برداری به موقع از این طرح، اجرای آن به صورت عمده میسر شود.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به نیاز مصرف روزانه حداقل 227 میلیون مترمکعب گاز در نیروگاه‌های کشور در زمستان جاری گفت: با توجه به افزایش مصرف گاز خانگی در فصل زمستان، میزان کسری سوخت گاز طبیعی در نیروگاه‌ها ممکن است به یک‌سوم کاهش یابد که در این صورت به منظور جبران این ناترازی، باید سوخت مایع جایگزین آن شود.

وی افزود: با توجه به محدودیت تولید فرآورده‌های نفتی، یا بخش‌های صادراتی از جمله گازوئیل و مازوت دشوار مشکل خواهند شد یا کشور به دلیل عدم تأمین کامل سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها دچار خاموشی خواهد شد.

نماینده مردم تهران بهره‌مندی از میعانات گازی در سبد سوخت نیروگاه‌های کشور را موجب رفع دو چالش عمده دانست و عنوان کرد: اگر در یک برنامه بلندمدت میعانات گازی به سبد سوخت نیروگاه‌های کشور افزوده شود، دو چالش عمده برطرف خواهد شد، نخست آنکه برای برداشت حداکثری گاز در فصول سرد سال و عدم امکان ذخیره‌سازی میعانات گازی مشکلی نخواهیم داشت و دوم اینکه کمبود سوخت نیروگاه‌ها از این طریق جبران خواهد شد.

مالک شریعتی نیاسر در پاسخ به این پرسش که کدام‌یک از واحدهای نیروگاهی امکان استفاده از میعانات گازی را دارند، تأکید کرد: نیروگاه‌هایی می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند که با فاصله‌ای حدود 20 تا 30 کیلومتر در نزدیکی پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی مستقر هستند، بدین ترتیب این واحدهای نیروگاهی می‌توانند از طریق خط لوله، سوخت مورد نیاز خود را دریافت کنند که البته این موضوع هم نیازمند محاسبات فنی و برآورد هزینه‌های اقتصادی است و اگر این نیروگاه‌ها بتوانند بخشی از سوخت مورد نیاز خود را از طریق میعانات گازی تأمین کنند، وزارت نفت می‌تواند سوخت گازوئیل را به سایر نیروگاه‌های سراسر کشور اختصاص دهد.

عضو کمیسیون انرژی در بخش دیگری از اظهارات خود بر ضرورت ساخت مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی بیشتر تأکید کرد و گفت: در زمستان سال گذشته برای نخستین بار کشور به دلیل عدم تأمین کافی سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها دچار خاموشی شد و امیدواریم با تدابیری که در سال جاری اندیشیده شده، شاهد تکرار مشکلات سال گذشته نباشیم.


آخرين اخبار