شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
پیشرفت طرح مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی فازهای 2 و 3 به بیش از 91 درصد رسید

 پیشرفت طرح مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی فازهای 2 و 3 به بیش از 91 درصد رسید

مدیر طرح ساخت واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی پالایشگاه فازهای 2و3 پارس جنوبی از پیشرفت فیزیکی 91.96 درصدی این طرح خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود این طرح تا آخر مهرماه سال جاری وارد مرحله راه‌اندازی شود.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، سیروس پیکار صبح امروز (یکشنبه، 28 شهریور 1400) در جلسه‌ای که با حضور مالک شریعتی نیاسر، نماینده مجلس شورای اسلامی و در حاشیه بازدید از روند پیشرفت پروژه احداث واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی پالایشگاه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی (DMC) برگزار شد، به تشریح اهداف و اقدامات انجام شده در احداث این پروژه پرداخت.

وی ظرفیت شیرین‌سازی واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی پالایشگاه فازهای 3-2 پارس جنوبی را 80هزار بشکه در روز عنوان کرد و گفت: با احتساب ارزش افزوده 4دلاری در هر بشکه میعانات گازی، مدت زمان بازگشت سرمایه در این طرح کمتر از یک سال خواهد بود.

مدیر پروژه ساخت واحد مرکاپتان زدایی میعانات گازی پالایشگاه فازهای 2و3 پارس جنوبی از جمله مهم‌ترین اهداف این پروژه را افزایش ارزش افزوده میعانات گازی به بیش از 4 دلار در هر بشکه عنوان کرد و گفت: علاوه بر این راه‌اندازی این طرح، افزایش بهره‌وری با کاهش خورندگی در تجهیزات پالایشگاهی و کاهش آلاینده‌های ناشی از تبخیر ترکیبات موجود در میعانات گازی بر محیط زیست را در پی دارد.

پیکار همچنین بکارگیری میعانات گازی شیرین‌سازی شده به عنوان سوخت جایگزین در نیروگاه‌های تولید برق را از دیگر مزیت‌های اجرای این پروژه برشمرد و گفت: مرکاپتان‌ها ترکیبات آلی گوگردداری هستند که به صورت طبیعی در میعانات گازی وجود دارند و این ترکیبات یکی از عوامل اصلی آلودگی محیط زیست، خوردگی تأسیسات و تجهیزات به شمار می‌رود.

وی درباره فرآیند مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی توضیح داد: در این فرآیند، مرکاپتان‌های سبک و سنگین موجود در میعانات گازی به ترکیبات پایدار، غیرفرار و غیرخورنده تبدیل می‌شوند.

این مقام مسئول، با بیان اینکه این پروژه در زمینی به مساحت 40 هزار مترمربع در ضلع غربی پالایشگاه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی واقع شده گفت: پروژه مرکاپتان زدایی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس در قالب قراردادهای (EPCC) طراحی، خرید و تامین کالا، ساخت، اجرا و راه‌اندازی) به کنسرسیومی متشکل از شرکت پتروصنعت، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء و پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شده است.

سیروس پیکار به اشتغالزایی این طرح نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در زمان اجرای این طرح، زمینه اشتغال برای ماهانه حدود یک هزار و 500 نیروی پیمانکاری و پشتیبانی ایجاد شده است و پس از بهره‌برداری نیز برای 30 نفر اشتغال دائم فراهم خواهد کرد.آخرين اخبار