شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
تولید گاز از پارس جنوبی به پیک ظرفیت رسیده است

تولید گاز از پارس جنوبی به پیک ظرفیت رسیده است
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تولید گاز از پارس جنوبی به پیک ظرفیت رسیده، اما از حدود چهار سال آینده، سالانه به اندازه یک فاز پارس جنوبی با افت تولید مواجه خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین‌فام شامگاه چهارشنبه، 28 مهر 1400 در نشست مشترکی که با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و جمعی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی برگزار شد، به تشریح اقدامات انجام‌شده در پارس جنوبی پرداخت و گفت: مساحت این میدان مشترک در بخش ایرانی قریب به 3 هزار و 700 کیلومترمربع است.

وی میزان ذخایر درجای گاز در بخش ایرانی این میدان را 410 تریلیون فوت مکعب اعلام کرد و گفت: پارس جنوبی 8 درصد از ذخایر گاز جهان و 50 درصد از ذخایر گاز ایران را در اختیار دارد و در حال حاضر 70 درصد گاز مصرفی کشور از این بخش تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به ارقام تولید گاز از میادین گازی کشور اشاره کرد و گفت: روزانه 700 میلیون مترمکعب از پارس جنوبی، 252 میلیون مترمکعب از سایر میادین و 70 میلیون مترمکعب از بخش گاز‌های همراه با نفت تولید می‌شود که پارس جنوبی نقش 70 درصدی از سبد مصرف گاز کشور ایفا می‌کند.

وی از برداشت تجمعی یک‌هزار و 994 میلیارد مترمکعب گاز غنی از ابتدای بهره‌برداری از این میدان تا کنون خبر داد و گفت: ارزش محصولات پارس جنوبی در این مدت، 359 میلیارد دلار برآورد می شود.

تداوم سبقت از رقیب قطری
مشکین‌فام وضعیت تولید رقابتی ایران و قطر را مطلوب دانست و خاطرنشان کرد: قطر روزانه 628 میلیون مترمکعب گاز از این میدان مشترک برداشت می‌کند، در حالی که ایران با سبقت از این رقیب گازی به ظرفیت تولید روزانه 700 میلیون مترمکعب دست یافته است.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، در بخش فراساحل پارس جنوبی 37 سکوی گازی، 340 حلقه چاه، 3هزار و 200 کیلومتر خط لوله و 50 ردیف عملیاتی در حال بهره‌برداری است.

وی حجم سرمایه‌گذاری در این میدان مشترک را از ابتدای توسعه تا کنون 80 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: از مجموع 37 سکوی در حال بهره‌برداری، 17 سکوی اصلی با ظرفیت تولید روزانه 28 میلیون مترمکعب گاز و 20 سکوی فرعی با ظرفیت تولید 14 میلیون مترمکعب در روز در خلیج فارس نصب و به بهره‌برداری رسیده‌اند.

هر سکوی پارس جنوبی گاز مصرفی حدود یک میلیون خانوار را تأمین می‌کند
مشکین‌فام گفت: هر یک از سکوهای اصلی این میدان با ظرفیت 28 میلیون مترمکعب، گاز مصرفی حدود یک میلیون خانوار را تأمین می‌کند.

مقام ارشد شرکت نفت و گاز پارس، وزن هر یک از عرشه‌های گازی میدان پارس جنوبی را همراه با ملحقات آن 8 هزار تن اعلام کرد و افزود: در مجموع برای هر یک از ردیف‌های دریایی پارس جنوبی (شامل حفاری چاه‌ها، عرشه دریایی و خطوط لوله زیردریایی) نزدیک به یک میلیارد دلار هزینه شده است.

وی با اشاره به بومی‌سازی سکوهای گازی خلیج فارس گفت: تمام سکوها توسط پیمانکاران ایرانی ساخته و نصب شده‌اند که از جمله آنان می‌توان به شرکت‌های صدرا، تأسیسات دریایی، ایزوایکو و صف اشاره کرد.

بخشی از پالایشگاه فاز 14 امسال به بهره‌برداری می‌رسد
محمد مشکین‌فام در بخشی دیگر از اظهارات خود به استقرار پالایشگاه‌های پارس جنوبی در دو منطقه پارس یک (عسلویه) و پارس دو (تمبک) اشاره کرد و گفت: 8 پالایشگاه عسلویه به طور کامل تحویل بهره‌بردار شده و از پنج پالایشگاه مستقر در منطقه تمبک، توسعه پالایشگاه فاز 14 باقی مانده که اولین ردیف تصفیه آن در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و الباقی تا پایان سال آینده تکمیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، ارزش محصولات هر پالایشگاه پارس جنوبی را روزانه ده میلیون دلار برآورد کرد و افزود: ارزش محصولات هر یک از پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی 3.5 میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود که نزدیک به یک درصد تولید ناخالص داخلی است.

از 1404 سالانه تولید یک فاز پارس جنوبی را از دست می‌دهیم
وی مجموع تولید دیگر محصولات پارس جنوبی را سالانه 12 میلیون تن اتان، 12 میلیون تن گاز مایع (ال‌پی‌جی) و روزانه 700 هزار بشکه میعانات گازی اعلام کرد و گفت: عمده میعانات گازی تولیدشده از پارس جنوبی در داخل کشور تبدیل به محصولات باارزش می‌شود.

مشکین‌فام با ابراز نگرانی از وضعیت تولید گاز پارس جنوبی برای سال‌های آینده گفت: تولید گاز از پارس جنوبی به پیک ظرفیت رسیده، اما از چهار سال آینده، پیش بینی می شود، سالانه به اندازه یک فاز پارس جنوبی (28 میلیون مترمکعب) با افت تولید مواجه شود.

تا کنون 15 درصد گاز میدان پارس جنوبی برداشت شده است
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تحقق استمرار تولیدگاز را نیازمند اجرای دو راهکار حفظ و نگهداشت تولید از پارس جنوبی و توسعه دیگر میدان‌های گازی عنوان کرد و گفت: تا کنون 15 درصد گاز درجای میدان معادل 62 تریلیون فوت مکعب برداشت شده است، با تأسیسات موجود پارس جنوبی می‌توان 50 درصد گاز درجای میدان را که حدود 210 تریلیون فوت مکعب محاسبه شده است، برداشت کرد.

مشکین‌فام در پایان سرمایه مورد نیاز برای توسعه دیگر میدان‌های گازی کشور را 17.5 میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: با سرمایه‌گذاری حدود 20 میلیارد دلار در میدان مشترک پارس جنوبی، برداشت 75 درصدی گاز محقق خواهد شد که ارزش ۲۵ درصد افزایش تولید مزبور در حدود 500 میلیارد دلار است.


آخرين اخبار