یکشنبه, 15 بهمن,1396
توتال با جديت توسعه فاز 11 پارس جنوبي را دنبال مي‌كند

توتال با جديت توسعه فاز 11 پارس جنوبي را دنبال مي‌كند

وزیر نفت گفت: توتال با جديت توسعه فاز 11 پارس جنوبي را دنبال مي‌كند و به‌زودی اسامی بخشی از پیمانکاران فرعی این پروژه که عمدتا ایرانی هستند اعلام می‌شود.
به گزارش روابط‌عمومي شركت نفت و گاز پارس، بیژن نامدار زنگنه صبح امروز (یکشنبه، پانزدهم بهمن‌ماه) در نشست با خبرنگاران رسانه‌هاي داخلي و خارجي، ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر به ارائه گزارشي از عملکرد صنعت نفت پرداخت و در بخش گاز به توليد از ميدان مشترك پارس جنوبي اشاره كرد و گفت: انتهاي سال 91، برداشت گاز از ميدان مشترك پارس جنوبي روزانه 285 ميليون مترمكعب بود كه دي‌ماه سال گذشته اين رقم به 470 ميليون مترمكعب در روز افزايش يافت و هم‌اكنون برداشت گاز از اين ميدان به 553 ميليون مترمكعب در روز رسيده است.
زنگنه با اشاره به افزايش دو برابري برداشت گاز از ميدان مشترك پارس جنوبي افزود: با اتكا به افزايش روزانه 83 ميليون مترمكعبي برداشت گاز از اين مخزن توانستيم روزهاي سرد امسال را بدون مشكل سپري كنيم.
وزير نفت با بيان اينكه 70 درصد مصرف گاز كشور از ميدان گازي پارس جنوبي تأمين مي‌شود، گفت: براي نخستين بار ايران در برداشت گاز از اين ميدان با قطر مساوي شد يا در برخي مواقع از اين كشور پيشي گرفت.
مقام عالي وزارت نفت با اشاره به قطع واردات گاز در نتيجه افزايش برداشت از ميدان پارس جنوبي گفت: به جز يكي دو مورد در خراسان شمالي هيچ محدوديتي براي تحويل سوخت به صنايع در فصل زمستان نداشتيم.
به گفته وی تا انتهاي سال 97 ۵ فاز پارس جنوبی شامل فازهای ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ و نیمی از فاز ۱۴ به تولید خواهد رسید.

قرارداد توسعه فاز ۱۱ طبق برنامه پیش می‌رود
وزیر نفت همچنین با اشاره به امضای قرارداد توسعه بخش فراساحل فاز ۱۱ پارس جنوبی با کنسرسیوم توتال، سی‌ان‌پی‌سی‌آی و پتروپارس به ارزش حدود ۵ میلیارد دلارتاکید کرد: این قرارداد طبق زمان‌بندی در حال اجراست، توتال در اجرای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی بسیار جدی است و به‌زودی اسامی بخشی از پیمانکاران فرعی این پروژه که عمدتا ایرانی هستند اعلام می‌شود.

اعزام تيم مذاكره‌كننده به هند و بررسي توسعه ميدان گازي فرزاد
بيژن زنگنه در بخش ديگري از صحبت‌هايش به مذاكرات با هندي‌ها براي توسعه ميدان گازي فرزاد نيز اشاره كرد و گفت: پیرو هماهنگی با مقام‌های سیاسی، به زودي گروهی به هند اعزام مي‌شوند.
زنگنه با اشاره به اينكه بازپرداخت توسعه ميدان باید از محل ارزش گاز تولیدی همان ميدان باشد، خاطرنشان كرد: هند بايد یا گاز را در ایران مصرف کند یا صادر کند تا ما بتوانیم بازپرداخت سرمايه‌گذاري در اين ميدان را انجام دهيم.
وزير نفت گفت: هزینه توسعه میدان گازی فرزاد با درنظر گرفتن بحث شیرین‌سازی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی، حدود 13 سنت افزایش می‌یابد و در حال حاضر روش‌هاي مختلفي را براي توسعه ميدان گازي فرزاد بررسي مي‌كنيم تا به نتيجه مطلوب برسيم.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil and Gas Company :: Powered By Parsian