شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE]
هدفگذاري 10 ميليارد دلاري توسعه پارس جنوبي تا دو سال آينده

هدفگذاري 10 ميليارد دلاري توسعه پارس جنوبي تا دو سال آينده

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: طی ٩ ماه سال جاري، یک میلیارد و ٧٣٠ میلیون دلار اعتبار برای اجرای طرحهای پارس جنوبی اختصاص یافته است كه براي تکمیل ساير طرحهای توسعه ای باقيمانده اين حوزه گازي به ١٠ میلیارد دلار اعتبار نیاز است.

به گزارش روابط عمومي، مهندس شعبانپور امروز (سه شنبه، ٦ بهمن ماه) در حاشیه بازدید خبرنگاران رسانه هاي گروهي از فازهای ١٧، ١٨، ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، در نشست خبری اين بازديد با بیان این مطلب افزود: کل تولید گاز میدان پارس جنوبی از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه، بیش از ٨٣ میلیارد مترمکعب بوده و بر اساس برنامه قرار است این مقدار تا ١٣٠ میلیارد مترمکعب افزایش یابد.

وی درباره طرح توسعه فاز ١١ پارس جنوبی نیز اعلام کرد: بر اساس برنامه قرار است این فاز را شرکتهای داخلی توسعه دهند که هم اکنون در حال ارزیابی فنی شرکتهای متقاضی توسعه این فاز هستیم.

شعبانپور ادامه داد: چنانچه توانايي مالی این شرکتها از سوی شرکت ملی نفت ایران به تایید برسد، مناقصه توسعه فاز ١١ پارس جنوبی بین شرکتهای متقاضی برگزار می شود و البته چنانچه صلاحیت مالی این شرکتها به تایید شرکت ملی نفت ایران نرسد، احتمال مطرح شدن اين طرح توسعه براساس قراردادهای جدید نفتی وجود دارد.

وی با اشاره به برنامه ريزي هاي انجام شده در خصوص بهره برداري نهايي از پروژه هاي در دست ساخت اين ميدان تا پايان سال 1396 گفت: با توجه به قابليت هاي صنعت نفت و نيز ارتقاء توانمندي هاي فني داخلي در اثناي اجراي اين دست از مگاپروژه ها، امكان اجراي مراحل توسعه در اين بازه زماني در صورت تامين اعتبارات مورد نياز و نيز تعيين تکلیف مسايل و مشكلات شركت صدرا به عنوان سازنده بخشي از سكوهاي پارس جنوبي وجود دارد كه اميدواريم روند پيشرفت با برنامه ريزي هاي انجام شده تداوم يابد .

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که بیشتر فازهای باقیمانده پارس جنوبی از پیشرفت بیش از ٧٠ درصدی برخوردارند، ادامه داد: تنها فازهای 13، 14 و ٢٢ تا ٢٤ که ساخت سکوهای آنها بر عهده شرکت صدراست، از پیشرفت مطابق با برنامه برخوردار نیست که هم اکنون از طریق معاون اول رئیس جمهوری پیگیر حل مشکلات اين شرکت سازنده هستیم.

شعبانپور از جمله راهکارهای موجود برای حل مشکل شرکت صدرا را ساخت سکوها از سوی شرکتهای پترو پایدار ایرانیان و پتروسینا اعلام کرد و افزود: می توانیم برای راه اندازی این سکوها از توان شرکتهای داخلی استفاده کنیم تا عملیات راه اندازی در زمان کمتری انجام شود.

شعبانپور منابع مالی مورد نیاز برای پایان طرحهای پارس جنوبی را ١٠ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: قرار بر این است بخشی از منابع مورد نیاز از محل بند «ق» و بخشی از محل صندوق توسعه ملی تامین شود و بازپرداخت منابع صندوق توسعه ملی از طریق درآمد حاصل از فروش محصولات پالايشگاهي انجام می شود.

وي همچنين درباره دستاوردهاي توليدي اين حوزه مشترك گفت:طي دو سال گذشته 150 ميليون متر مكعب گاز به توليدات پارس جنوبي افزوده شده است كه اين ميزان در سال آينده نيز 100 ميليون متر مكعب ارتقاء خواهد يافت.

 
 

 


بازگشت به آخرين اخبار